Mamlakatdagi eng yirik xususiy aviatashuvchi bo‘lgan O‘zbekistonning Centrum Air xususiy aviakompaniyasi 2026-yil bahor-yoz jadvali doirasida birinchi Yevropa yo‘nalishlarini ishga tushirishini e’lon qiladi.
Buni kompaniya tarixidagi muhim bosqich va xalqaro yo‘nalishlar tarmog‘ini rivojlantirishda oldinga tashlangan muhim qadam deb hisoblash mumkin.
2026-yil 30-martdan Toshkent – Frankfurt – Toshkent to‘g‘ridan-to‘g‘ri muntazam qatnovlari yo‘lga qo‘yiladi, 2026-yil 31-martdan Toshkent – Kopengagen – Toshkent qatnovlari ham amalga oshiriladi.
Yevropaga har ikki yangi yo‘nalish ham haftasiga ikki marta zamonaviy va qulay Airbus A321neo samolyotlarida amalga oshiriladi. Kopengagenga parvozlar seshanba va payshanba kunlari amalga oshiriladi va parvoz davomiyligi 7 soat 30 daqiqani tashkil etadi. Chiptalar narxi bagaj bilan bir tomonga 3 000 000 so‘mdan boshlanadi.
Frankfurtga parvozlar esa dushanba va juma kunlari amalga oshiriladi, parvoz davomiyligi 8 soat 15 daqiqa va minimal narxi 3 700 000 so‘mdan boshlanadi.
Mazkur yo‘nalishlarda qo‘llaniladigan A321neo samolyotlari — past shovqin darajasi, yaxshilangan yoqilg‘i tejamkorligi va yuqori salon qulayligi bilan ajralib turadigan yangi avlod laynerlaridir. Bu yo‘lovchilarga yanada yoqimli va qulay parvoz tajribasini taqdim etadi.
Centrum Air Yevropa va Osiyoni bog‘laydigan yangi transport ko‘prigini yaratmoqda
To‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarga qo‘shimcha ravishda, Centrum Air faol ravishda Toshkentni zamonaviy tranzit markaziga aylantirishga hissa qo‘shmoqda. Daniya va Germaniyadan parvoz qiladigan yo‘lovchilar uchun Bangkok, Seul, Guanchjou, Phuket, Dehli, Male va boshqa yo‘nalishiga qulay ulanishlar ochiladi.
Kelgusida aviakompaniya Yevropadagi mavjudligini kengaytirishni rejalashtirmoqda. Manchester, Madrid, Barselona va Rim kabi yo‘nalishlar ko‘rib chiqilayotgani Centrum Air’ning O‘zbekiston orqali Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi xalqaro aviayuk tashuvchisi sifatidagi uzoq muddatli ambitsiyalarini aks ettiradi.
«Yevropaga chiqish — bu aviakompaniyamiz va yo‘lovchilarimiz uchun imkoniyatlarni kengaytirish, rivojlanish va yangi ufqlar ochish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Biz dunyoning eng muhim aviatsiya mintaqalaridan biriga eshik ochmoqdamiz va O‘zbekistonni Yevropa bilan yanada yaqinroq bog‘laydigan yangi qulay yo‘nalishlarni yaratmoqdamiz.
Bu reyslar katta yo‘lning boshlanishi bo‘ladi va ishonamizki, yo‘lovchilarimiz biz bugun va ertaga taqdim etadigan yangi sayohat imkoniyatlaridan mamnun bo‘lishadi»,
— dedi Centrum Air asoschisi va bosh direktori Abdulaziz Abdurahmonov.
Centrum Air haqida
Centrum Air — O‘zbekistonning eng yirik xususiy aviakompaniyasi bo‘lib, zamonaviy havo kemalari parkiga ega. 2023-yil 18-yanvarda asos solingan aviakompaniya ishonchli va xavfsiz parvozlarni ta’minlab, parvoz geografiyasini faol kengaytirib kelmoqda.
Centrum Air floti 13 ta zamonaviy tor va keng fyuzelajli Airbus samolyotlaridan iborat bo‘lib, 40 dan ortiq yo‘nalishlarda parvozlarni amalga oshiradi. 2025-yilda aviakompaniya parkini yana ikki havo kemasi — keng fyuzelajli Airbus A330-300 va A321neo bilan boyitadi.